Elementarz ochrony przeciwsłonecznej - podstawowe informacje i terminologia. Część 1.

Cześć!


Długo zastanawiałam się jaki interesujący dla Was temat podjąć na blogu. Zdecydowałam się na filtry przeciwsłoneczne, temat obszerny, dlatego też podzieliłam go na kilka bloków tematycznych, gdyż chcę przedstawić wszystkie ważne informacje w sposób zwięzły, a jednocześnie rzetelny. Na sam początek rozpoczniemy od podstawowych informacji na temat filtrów, promieniowania, oznaczeń na opakowaniach produktów.

Najważniejsze informację o ochronie przeciwsłonecznej znajdziecie tylko w tym poście, zapraszam do mojego przewodnika po tym temacie. :)

Choć nie jestem kosmetologiem, to już dłuższy czas interesuje mnie temat ochrony przeciwsłonecznej. Od kilku lat filtrowanie jest dla mnie oczywiste jak mycie zębów, czy codzienny prysznic. To co chcę przekazać to kilka lat mojego zbierania informacji na temat ochrony UV. Jednak jestem pewna, że nie we wszystkich obszarach moja wiedza jest pełna, dlatego też bardzo proszę o wyrozumiałość i poprawienie mnie, jeżeli znajdziecie jakiś błąd. ;)

Promieniowanie ultrafioletowe UV - promieniowanie elektromagnetyczne, którego głównym źródłem jest Słońce.

PODZIAŁ I CHARAKTERYSTYKA PROMIENIOWANIA UV

UVA (promienie, przed którymi musimy szczególnie się chronić):
- 95% promieniowania docierającego do Ziemi
- mamy równe natężenie tego promieniowania w ciągu roku (jednakowe w lato i w zimę) oraz w ciągu dnia
- przechodzi przez szyby, chmury
- penetruje nawet do skóry właściwej
- nie wywołuje rumienia
- daje reakcję fototoksyczne i fototalergiczne
- działa kancerogennie

UVB:
- 5% promieniowania docierającego do Ziemi
- natężenie największe latem, zwłaszcza w godzinach 10-15
- filtrowane przez chmury, szyby, przechodzi jednak przez wodę
- działa na poziomie naskórka
- powoduję rumień, oparzenia słoneczne
- wytwarza aktywną witaminę D
- ma działanie karcynogenne

UVC:
- nie dociera do Ziemi, zatrzymuje się na warstwie ozonowej atmosfery
- ma działanie drażniące na spojówki

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za powstawanie opalenizny, poparzenia słoneczne, występowanie zmian skórnych, w tym również nowotworowych. Jednak stanowi tylko 5% promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi. Reszta to promieniowanie UVA, które wnika w głąb skóry. Odpowiedzialne jest za fotostarzenie skóry, zmiany pigmentacyjne w skórze (przebarwienia i plamki), występowanie alergii słonecznych... .

Dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony zarówno przeciw promieniowaniu UVB, ale także UVA. I właśnie teraz wkraczają do akcji filtry przeciwsłoneczne. ;)

Filtry przeciwsłoneczne - związki chemiczne wykorzystywane w preparatach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promienowania UV. Ze względu na rodzaj działania filtry dzielimy na chemiczne i ficzyne.
Chemiczne filtry pochłaniają energię niesioną przez promieniowanie słoneczne, filtry fizyczne odbijają lub rozpraszają promieniowanie UV.
Aby ochrona była skuteczna preparat powinien łączyć kilka filtrów chemicznych i fizycznych, dlatego przy zakupie preparatów ochronnych tak ważne jest, aby czytać ich składy.

O rodzajach filtrów dowiecie się więcej śledząc mój blog, gdyż temat ten rozszerzę w jednej z kolejnych części elementarza ochrony przeciwsłonecznej. :)

JAK ROZSZYFROWAĆ SKRÓTY NA OPAKOWANIACH PREPARATÓW OCHRONNYCH

Wybierając filtr przeciwsłoneczny kierujemy się w dużej mierze faktorem ochronnym. I tutaj ważne jest zapoznanie się z konkretnymi oznaczeniami jakie producenci umieszczają na swoich produktach.

SPF - Sun Protection Factor. Ooznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. 
SPF wskazuje ile czasu promieniowania UVB potrzeba do wywołania rumienia na skórze zabezpieczonej filtrem w stosunku do skóry niezabezpieczonej.
Przykładowo, jeżeli po 15 minutach pobytu w pełnym słońcu pojawia się na naszej skórze zaczerwienienie, to użycie filtra o faktorze SPF 20 wydłuży ten czas o 20 razy, czyli po użyciu preparatu ochronnego reakcja na słońce wystąpi po 5 godzinach.
15 minut x 20 = 300 minut (5 godzin)

Odpowiednikami SPF są też symbole: LSF (niemiecki), IP (francuski), SF lub BF.

Im większy faktor SPF, tym większa ochrona. Trzeba jednak pamiętać, że zależność pomiędzy wartością SPF, a ilością odbijanego lub pochłanianego promieniowania nie jest proporcjonalna.
 • SPF 2 – chroni skórę przed ok. 25% promieniowania
 • SPF 4 – chroni skórę przed ok. 50% promieniowania
 • SPF 10 – chroni skórę przed ok. 85% promieniowania
 • SPF 15 – chroni skórę przed ok. 93% promieniowania
 • SPF 25 – chroni skórę przed ok. 96% promieniowania
 • SPF 30-50 – chroni skórę przed ok. 98% promieniowania
 • SPF 50+ – chroni skórę przed ok. 98,5% promieniowania

Nie istnieją preparaty, które chronią skórę przed 100% promieniowaniem UV.

Komisja Europejska zaleca, aby dla wszystkich produktów ochrony przeciwsłonecznej stopień ochrony przed UVA wynosił co najmniej 1/3 ochrony przed UVB. Są to jednak tylko zalecenia, więc warto zapoznać się z współczynnikami chroniącymi nas przed UVA.


PPD (PA) -  Persistant Pigmentation Darkening (trwałe ściemnienie pigmentacji). Jest to współczynnik określający stosunek ilości UVA potrzebnej do wywołania widocznej trwałej reakcji na skórze bez ochrony w porównaniu do skóry chronionej kosmetykiem z filtrem anty-UVA.
Obecnie jest to najbardziej wiarygodny faktor ochrony przed promieniowaniem UVA.
PPD wskazuje ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę pod wpływem zastosowania filtru.
Na przykład jeżeli nałożymy na skórę preparat o współczynniku PPD równym 10 to nasza skóra absorbuje o 10 razy mniej promieniowania UVA względem skóry bez ochrony.

IPD - Immediate Pigmentation Darkening (natychmiastowe ściemnienie pigmentacji). Jest to wskaźnik, którym określa się efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach po zakończeniu ekspozycji na to promieniowanie. Faktor ten to stosunek ilości UVA potrzebnej do wywołania widocznej reakcji na skórze chronionej i niechronionej kremem z filtrem.

Przykładowo, jeżeli na opakowaniu preparatu mamy współczynnik IPD równy 50 to w praktyce oznacza 50% ochrony przed promieniowaniem UVA.

RSF - Radical Skin Factor. Jest to stosunek ilości wolnych rodników generowanych pod wpływem UV w skórze niechronionej do ilości wolnych rodników generowanych w tych samych warunkach w skórze chronionej preparatem.

Współczynnik RSF>2 oznacza, że używając danego preparatu jesteśmy chronieni z podwójną siłą przeciwko wolnym rodnikom w naszej skórze. Im większy współczynnik, tym większa ochrona.

Maksymalne wartości faktorów:
SPF - 50+
PPD - 30
IPD - 90

CZYM JEST FOTOSTABILNOŚĆ

Fotostabilność jest to zdolność cząsteczki filtru do utrzymywania swoich właściwości ochronnych w stanie niezmienionym w trakcie czasu, kiedy ona jest poddawana działaniu promieniowania UV.

Niektóre substancje filtrujące mogą być osłabiane poprzez makijaż, wodę, pot, nadmierną ekspozycję słoneczną...


Ale o stabilności filtrów, ich podziale i wielu innych sprawach związanych z ochroną przeciwsłoneczną dowiecie się z kolejnych części mojego elementarza ochrony przeciwsłoneczej. Dzisiaj uporałam się z podstawowymi wiadomościami na temat filtrów, a i tak mam wrażenie, że wyszło tego dużo, a nawet bardzo dużo.
Mam jednak nadzieję, że znajdą się osoby, które nie są w tej kwestii zorientowane i mój wpis pomoże im zrozumieć pewne kwestie związane z filtrami, a i wydaje mi się, że osoby interesujące się tym tematem znajdą kilka ciekawostek, jak choćby współczynnik RSF, który nie jest jeszcze tak dobrze znany jak SPF czy PPD. :)

Czekam na Wasze pomysły i sugestie co byście chciały poczytać na ten temat.

Trzymajcie się cieplutko,
Pozdrawiam :)

8 komentarzy:

 1. Temat bardzo dobry. Zwłaszcza, że ostatnio ludzie co raz większą wagę przykładają do ochrony przeciwsłonecznej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenne informacje :) Często zapominamy o kremach z filtrem :(

  OdpowiedzUsuń
 4. jeszcze przedwczoraj uczyłam się tego wszystkiego na egzamin :D +podobno tą serię Balea od Barwy można spotkać w Auchanie czy Carrefourze, ale osobiście sprayu akurat nie widziałam :(

  OdpowiedzUsuń